پیام مازند
نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌های استان مازندران تشدید می‌شود
دوشنبه 23 فروردين 1400 - 16:27:14
پیام مازند - گروه استان‌ها - مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران با اشاره به اوج گیری ویروس کرونا در استان، گفت: نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌های مازندران تشدید می‌شود. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، عباس علی وفایی نژاد امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: با توجه به آغاز پیک چهارم کرونا در مازندران و اوج‌گیری این ویروس پس از تعطیلات نوروز به دلیل سفرها و بازدیدهای نوروزی و تجمعات بازارگردی‌های پایان سال ، طرح نظارت بر واحدهای نانوایی با محوریت رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تشدید خواهد شد.
وی افزود: با توجه به تصمیمات قرارگاه عملیاتی ستاد ملی کرونا و هماهنگی با فرمانداران هرگونه ساده انگاری و یا تخلف و بی توجهی به پروتکل‌های بهداشتی از سوی واحدهای نانوایی با برخورد جدی همراه با کاهش یا قطع سهمیه متخلفان صورت می‌پذیرد.
وفایی نژاد با اشاره به رعایت نکات بهداشتی در نانوایی‌ها به منظور کنترل ابتلا و شیوع بیماری کوید 19، افزود: در نانوایی‌ها یک نفر صرفا باید فروش نان را انجام داده و این فرد به هیچ عنوان نباید در فرآیند تولید نان در تماس باشد و حتی المقدور از دریافت وجه نقد از مشتریان خودداری و ترجیحا از دستگاه کارت‌خوان استفاده شود و در صورت دریافت و یا پرداخت پول نقد از انبرک یا پنس استفاده شود.
جدال کرونا و نان در صف‌های نانوایی اردبیل؛ تنور داغ بی‌کفایتی‌های مسئولان همچنان پابرجاستصف‌های طولانی نانوایی‌های بلوچستان به سراوان رسید/ ازدحام مردم در روزهای هشداری کرونانان بی‌کیفیت از تنور برخی نانوایی‌های ارومیه بیرون می‌آید وی با بیان اینکه یکی از وظایف شاغلان در نانوایی‌ها در زمان شیوع ویروس کرونا تامین دستگاه پوز است تا مردم بتوانند به صورت الکترونیکی خرید کنند، تاکید کرد: لازم است امکانی فراهم شود که خریداران بتوانند از طریق اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای اینترنتی وجه مورد نظر را به واحدهای نانوایی پرداخت کنند.
وفائی نژاد با بیان اینکه دست نزدن زیاد به نان، استفاده از ماسک و گندزدایی و ضدعفونی کردن سطوح از وظایف افراد شاغل در نانوایی‌ها است، تصریح کرد: استفاده از ماسک، کلاه، دستکش و پیش بند در حین کار، ممانعت از ورود افراد متفرقه به داخل نانوایی، ضدعفونی کردن روزانه تمامی تجهیزات نانوایی و سطوحی که نان روی آن قرار می‌گیرد و در صورت امکان قرار دادن نان داخل کیسه یا سبد نان مشتری از اصول بهداشتی است که باید رعایت شود.
دبیر کارگروه آرد و نان مازندران به نکاتی که شهروندان باید در هنگام خرید نان به آن اهمیت بدهند اشاره کرد و گفت: استفاده از دستکش یکبار مصرف در برداشتن نان و داشتن کیسه پارچه ای مخصوص نان، عدم سرد کردن نان بر روی میزهای قرارداده شده در داخل یا بیرون واحد نانوایی، عدم بریدن نان توسط چاقو و برس‌های عمومی که معمولا در نانوایی‌ها وجود دارد، استفاده از کارت‌های الکترونیکی پرداخت می‌تواند در تهیه نان سالم و بهداشتی کمک کند.
وی با بیان اینکه در شرایط فعلی برای بهبود وضعیت نانوایی‌ها رعایت چند نکته ضروری است، گفت: افراد برای خرید نان باید فاصله اجتماعی را رعایت کنند و در صف با سایر افراد با فاصله فیزیکی حداقل 1.5 متر بایستند. حتی المقدور سعی شده جلوی واحدهای نانوایی جانمایی لازم با رنگ‌های خاص صورت گیرد و همچنین بهتر است خریداران به وسیله کارت‌های بانکی الکترونیک مبلغ مورد نظر را پرداخت کنند.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران به موضوع مهمی به خصوص در آستانه ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: بسیاری از مردم به تازه خوری عادت دارند و برای هر وعده غذا نان تازه تهیه می‌کنند که این امر افزایش تردد به واحدهای نانوایی را به همراه دارد و موجب ایجاد تجمع و صف انتظار و شناخته شدن نانوایی‌ها به عنوان واحدهای با ریسک بالا می‌شوند.
انتهای پیام/ 681/ی

http://www.Mazan-Online.ir/Fa/News/199305/نظارت-بر-رعایت-پروتکل‌های-بهداشتی-در-نانوایی‌های-استان-مازندران-تشدید-می‌شود
بستن   چاپ